Brašnářství R. Tlustý & spol.  Roman Tlustý & spol.   Ručně šité kožené výrobky na celý život 

Videa z mojí dílny

Jak se dělá opasek na celý život

 

Echte leder šmejdy co mi nosíte na opravuO FIRMĚ
Naše story

 

Nebylo co jíst

Vše začalo v lednu 2011. Řemeslo dělám sice od vyučení v roce 1981, ale zrod Brašnářství Tlustý a spol. tak, jak jej znáte dnes, začal 3.1.2013.

Po letech prosperity a hojnosti přišla kolem roku 2006 bída a držela se mne dlouhých 7 let. V lednu 2013 bylo nejhůř. Zákazníci nikde, všude jen rostoucí dluhy a beznaděj. Bída byla taková, že často nebylo ani na jídlo. Do dílny ve sklepě chodilo míň a míň lidí. Blížil se konec.

Jako by to nestačilo, padla kosa na kámen, exekutor mi chtěl sebrat poslední co mi zbylo - stroje. Přemýšlel jsem zda se oběsit, nebo vzít sekerou exekutora.

Vidina konce živnosti ve mně vybudila poslední zbytky sil. Po dvaceti letech dřiny se vzdát? To radši skočit do Vltavy.

Začal závod s časem a tentokrát to bylo opravdu o život. Bylo třeba udělat zásadní rozhodnutí.

Je třeba dělat věci zcela jinak!

Už žádné opravy za dvě stovky, žádné lepení rozpadlých bot od Vietnamců, žádné látání zipů značkových kabelek vyrobených kdesi v Asii. Už žádné opravy šmejdů. Buď budu dělat kvalitní věci nebo radši nic. A taky nebudu dělat sám, spojím se s dalšími lidmi. Člověk sám nezmůže nic, spojíme-li síly, musíme tu nepřízeň zlomit.

Mnoho lidí mne zrazovalo - "Už se na to vykašli, nech se radši zaměstnat", "Nemáš šanci, podívej se kam tě ta živnost dovedla", "Proti Číně nic nezmůžeš" apod.

Nový začátek

Do nového začátku se přidali Ivan Petrův a Zuzana Beránková. Přátelé pomohli vyplatit nejhorší dluhy. Získali jsme tři měsíce času. A začly se dít věci. Poladili jsme staré stroje, dokoupili pár dalších (za váhu železa ze zkrachovalých fabrik), nakoupili pár kůží, vyvzorovali nové výrobky, postavili eshop a začali říkat na Facebooku lidem, že existujeme. S živností jak jí člověk dělal roky sám ve sklepě byl konec, začali jsme stavět vše znovu a tentokrát jako firmu - společenství řemeslníků Brašnářství Tlustý a spol.

Věřili jsme své práci a věřili jsme, že české řemeslo může žít i v době, kdy se všechno dělá v Asii a koželužny a fabriky po celé republice dávno zkrachovaly.

Stanovili jsme si do začátku, že budeme vyrábět svoje vlastní výrobky. Z kvalitních materiálů, za rozumné ceny, ve spolupráci s dalšími českými řemeslníky. Takové, které v nákupním centru ani ve značkovém obchodě nekoupíte.

 

Jde to!

Světe div se, ono to začalo fungovat. Přes Facebook se o nás dozvěděli první zákazníci a začly přicházet první objednávky. Třetí měsíc od rozhodnutí jsme začli dostávat desítky objednávek měsíčně a byl čas na hledání dalších spolupracovníků.

Do party přišli další fachmani, kteří byli dlouho mimo obor a museli se živit všelijak.

Začali jsme spolupracovat i s dalšími řemeslníky - knihaři z Knihařství Rak nám dělají ražbu, pan Věntus z Opavy nám dělá krabičky, švadleny z Dejvic a nyní již i z Drutěvy šijí pytlíčky na výrobky, paní Blanka Knedlhansová z Nového Města nám je potiskuje, pan Toman z Moravy nám odlévá mosazné spony, pan Švestka z Běchovic je galvanizuje, pan Hušek z koželužny z valašské Jablůnky nám dodává kůže.

Ano, začít podnikat v roce 2013, bez kapitálu, bez ničeho, jen s odvahou a chutí do práce jde!


 


Sloužíme veřejnosti

Dva roky od onoho zásadního rozhodnutí sídlíme v krásném proskleném prostoru, čekáme na Facebooku třicetitisícího fanouška, máme přes 20 spolupracovníků, otevřeli jsme první pobočnou dílnu v kraji, kde není práce a chystáme se otevřít do světa.Při naší práci se inspirujeme myšlenkami a principy velikána českého průmyslu pana Tomáše Baťi. Snažíme se podnikat tak, aby byl spokojený jak zákazník, tak naši spolupracovníci, tak i jak říkal - závod, tedy firma.

Našim zákazníkům se snažíme poskytovat službu veřejnosti v tom nejlepším slova smyslu. Na naše výrobky poskytujeme doživotní záruku a našim zákazníkům nejlepší servis jaký dokážeme.


Co chceme dokázat

Naším snem je vybudovat firmu, která bude známá jak v Čechách tak i v zahraničí kvalitou svých výrobků a tak jako u starých Baťovců, podnikavostí a šikovností lidí, kteří jí prošli.

Snažíme se křísit české řemeslo a postupně vytvářet pracovní místa pro lidi v regionech, kde není práce. Těšíme se až budeme moci otevřít učební obor pro nové učně. Těšíme se až budeme mít tisíce objednávek měsíčně od běžných českých lidí, na kterých budou pracovat desítky českých fachmanů.

Naším cílem není vyrábět luxusní výrobky určené jen pro horních deset tisíc, ale vyrábět kvalitní věci za rozumné ceny a pro běžné lidi. Je to běh na dlouhou trať, ale věříme, že i v dnešní době je možné v Čechách vyrábět a ne jen montovat pro automobilky nebo provozovat logistická centra.

Věříme v Baťovské principy, věříme v lidskou práci a v to, že když se chce, tak do jde.

 

Buď práci čest! (více o původu hesla)

 

Roman Tlustý a Tým


 

ZGJhMzM